W obydwu konkursach do NCN wpłynęło łącznie 4359 wniosków na łączną kwotę ponad 3,67 mld zł. Wnioski oceniali eksperci będący członkami zespołów ekspertów powołanych przez Radę NCN oraz recenzenci zewnętrzni na drugim etapie oceny. Finansowanie otrzymało 719 projektów na łączną kwotę niemal 664,8 mln zł. Wydarzenie jubileuszowe w „Kotłowni” zwieńczyła prezentacja dotycząca działalności Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. Swoimi refleksjami z samorządowej działalności podzieliła się była przewodnicząca WRSS mgr inż. Dominika Wanat, a zakres obecnych działań przedstawiła Elżbieta Porębska, obecna szefowa WRSS.
Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Uczelni Technicznych
Janusza Mikuły, prof. PK, którego wyróżniono nagrodą „Ambasador Innowacyjności 2023”. Nagroda dla dziekana WIMiF została przyznana za przyszłościowe myślenie, tworzenie i wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, realizację projektów przełamujących schematy oraz pozytywnie wpływających na rozwój gospodarki i nauki. Miejsce wydarzenia i sposób upamiętnienia śp. Rektora Andrzeja Białkiewicza, znawcy i miłośnika muzyki klasycznej, nie były przypadkowe.
Doktorantka Szkoły Doktorskiej PK zaprezentowała wynalazek w Genewie
Dane te są niezbędne dla samorządowców, by podejmować działania strategiczne na poziomie ponadnarodowym. – Proszę sobie wyobrazić, że 60% Słowaków, którzy przekraczają polską granicę, mieszka w pasie przygranicznym o długości 50 kilometrów. Ci ludzie chodzą do nas na zakupy, pracują u nas, odwiedzają znajomych. W drugą stronę dzieje się dokładnie to samo. To jest gigantyczny potencjał do rozwoju marki karpackiej, która może być równie rozpoznawalna co najsłynniejsze karpackie regiony jak na przykład Transylwania – dodał rektor plinko casino Politechniki Krakowskiej.
- O członkostwo w Radzie ubiegało się ponad 400 kandydatów.
- Jerzy Mikosz, prof. PK, kierownik Katedry Technologii Środowiskowych na WIŚiE.
- Należy zachować ostrożność przy promocjach, które obiecują ogromne bonusy bez depozytu lub dużą liczbę darmowych spinów.
- Największe środki przeznaczy na remonty dwóch akademików oraz nowoczesny system monitoringu dla wszystkich pięciu swoich domów studenckich.
- Marzena Nowak-Ocłoń, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Kilkunastu innowatorów z PK ze wsparciem „Inkubatora Innowacyjności 4.0”
Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc (ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim). Na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Kandydaci na PK nie boją się też matematyki, wzrosła liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK. Anna Tybor nie tylko zdobyła szczyt Broad Peak, ale także jest kolejną alpinistką, która otworzyła szerzej drzwi dla innych kobiet w tej dyscyplinie.
#Poznajmysię! Nowy cykl na stronie Politechniki Krakowskiej
W tym roku przyznano z niego nagrody finansowe ponad 120 studentom ze wszystkich wydziałów uczelni. Oczywiście na PK działa też wiele innych, nowoczesnych placówek z ogromnym potencjałem naukowym i dydaktycznym. Uczelnia bowiem ciągle poszerza swoje zaplecze badawcze. Wkrótce rozpocznie się chociażby budowa unikatowego w skali globalnej Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych.
Absolwenci Politechniki Krakowskiej znów na szczycie. A właściwie – na dwóch
Kierunek wykształci specjalistów przygotowanych do tego, by w sposób kompleksowy łączyć najnowszą wiedzę techniczną z troską o zachowanie zasobów środowiska. Do opracowywania i stosowania technologii nisko- i bezodpadowych, wykorzystania bezemisyjnych źródeł energii, wprowadzania innowacyjnych materiałów i technologii do procesów produkcyjnych oraz wdrażania zasad gospodarki cyrkulacyjnej. Zapotrzebowanie na takich specjalistów w Polsce i na świecie będzie coraz większe. Jak owocna może być taka współpraca prof. Brzeżański przedstawił prezentując m.in. Wyniki prac prowadzonych przez badaczy PK w kooperacji z partnerami przemysłowymi. Z koncernem Toyota naukowcy PK ściśle współpracują w dziedzinie ogniw paliwowych i pojazdów nimi napędzanych.